Moderný prístup k nasadzovaniu a prevádzke aplikácií v podobe kontajnerizácie stále zažíva dynamický rast.
Riešenia pre správu kontajnerov naprieč dátovými centrami a cloudmi spolu s najnovšími trendy a technológiami v oblasti kontajnerizácie budú v centre pozornosti konferencie Kontajnery v praxi, ktorá sa uskutoční 27. mája 2025 v prezenčnej forme v bratislavskom hoteli Lindner. Konferencia ponúkne aj praktické pohľady na využitie, správu, škálovanie a zabezpečenie kontajnerov. Slovenskí a českí odborníci predstavia konkrétne príklady z praxe a zamerajú sa aj na témy migrácie, automatizácie či zálohovania a obnovy dát.
V rýchlo sa vyvíjajúcom svete IT je pre efektívnu správu, škálovateľnosť a bezpečnosť aplikácií kľúčová štandardizácia infraštruktúry. Kubernetes spolu s kontajnermi poskytuje robustnú platformu pre automatizáciu nasadzovania, prevádzky a správy aplikácií v rôznych prostrediach. DevOps architekt, konzultant a lektor Ondřej Šika sa v úvode konferencie zameria na výhody štandardizácie infraštruktúry pomocou Kubernetes, osvedčené postupy pre správu kontajnerizovaných aplikácií a spôsoby, ako dosiahnuť konzistentné a opakovateľné prostredie naprieč vývojovými a produkčnými prostrediami. Ukáže aj ako správna implementácia Kubernetes môže zjednodušiť prevádzku, zvýšiť spoľahlivosť systémov a podporiť efektívne DevOps procesy, a predstaví aj praktické príklady a skúsenosti z reálnych projektov.
Open source pre rýchle a opakovateľné nasadenie Kubernetes
Automatizácia nasadenia klastrov Kubernetes je kľúčom k škálovateľnosti a spoľahlivosti moderných infraštruktúr. Tomáš Neuer, vedúci oddelenia Containers & Databases spoločnosti Asseco CE Cloud, vo svojej prezentácii predstaví Kubespray, open source nástroj založený na platforme Ansible, ktorý umožňuje rýchle, opakovateľné a konzistentné nasadenie prostredia Kubernetes v rôznych typoch infraštruktúr vrátane bare-metal a hybridného cloudu. Účastníkov konferencie zoznámi aj s architektúrou riešení, výhodami použitia Ansible playbookov, možnosťami prispôsobenia a tiež s najčastejšími úskaliami pri produkčnom nasadení.
Automatizácia nasadzovania aplikácií a infraštruktúrnych komponentov s GitOps Bridge
Projekt GitOps Bridge, komunitou riadený nástroj navrhnutý na demonštráciu najlepších postupov a vzorcov pre plynulý prechod od vytvárania Kubernetes klastrov Terraformom po plnú správu založenú na GitOps princípoch, predstaví konzultant a špecialista na DevOps Tomáš Boros. Nástroj pomáha prepojiť Infrastructure as Code (IaC-Terraform) s GitOps pomocou ArgoCD generátorov a umožňuje dosiahnuť plne automatizované nasadzovanie aplikácií a infraštruktúrnych komponentov. Cieľom prezentácie je ukázať, ako GitOps Bridge prispieva k vytváraniu robustných, škálovateľných a automatizovaných nasadzovacích procesov pre moderné cloudové prostredia.
Bezpečná a efektívna ochrana dát v kontajnerových prostrediach
Na špecifiká zálohovania a obnovy v kontajneroch, integráciu s Kubernetes a Docker, automatizáciu a škálovateľnosť či obnovu v prípade havárie (Disaster Recovery) sa bližšie zameria Martin Beran, senior system engineer spoločnosti Veeam Software. Ukáže, ako Veeam podporuje ochranu dát v dynamickom a rýchlo sa meniacom svete kontajnerov, čo je pre mnoho IT špecialistov kľúčovou témou v rámci modernej IT prevádzky.
Bezpečnosť kontajnerov pre každého
Kontajnery zásadne zmenili spôsob, akým vyvíjame a nasadzujeme aplikácie, spolu s nimi však prichádzajú nové bezpečnostné výzvy, ktoré radi odsúvame bokom. Väčšina zraniteľnosti v Kubernetes svete nevzniká kvôli zložitým zero-day útokom, ale kvôli jednoduchým, opakovane sa vyskytujúcim sa chybám plynúcim z našej pohodlnosti. Lukáš Šabľa, šéf divízie DevOps spoločnosti bonet.systems, vo svojej prednáške spomenie niektoré známe útoky, ktoré sa v Kubernetes reálne udiali, a zameria sa na niekoľko praktických návykov, ktoré môže každý vývojár začať uplatňovať okamžite — bez toho, aby musel byť Kubernetes alebo bezpečnostný expert.
PostgreSQL natívne v Kubernetes
Záver konferencie bude patriť nástroju CloudNativePG – open source operátoru pre PostgreSQL databázy, ktorý beží natívne v prostredí Kubernetes. DevOps architekt, konzultant a lektor Ondřej Šika ukáže, ako jednoducho nasadiť, škálovať a spravovať PostgreSQL databázu pomocou operátora CloudNativePG bez potreby riešiť infraštruktúru na úrovni virtuálnych strojov alebo manuálnej konfigurácie. Predstaví architektúru CloudNativePG, kľúčové vlastnosti ako vysokú dostupnosť, zálohovanie, obnovu po havárii a replikáciu. Nebudú chýbať ani príklady z praxe, ukážky automatizácie pomocou GitOps a porovnanie CloudNativePG s inými riešeniami na prevádzku databáz v Kubernetes.
Odborná konferencia Kontajnery v praxi sa uskutoční prezenčne 27. mája 2025 od 9:00 do 14:00 hodín v Lindner Hotel Gallery Central v Bratislave a je určená pre IT profesionálov a IT manažérov, ako aj zástupcov organizácií súkromného a verejného sektora, ktorí plánujú využívať kontajnery vo svojej podnikovej infraštruktúre. Viac informácií a registráciu nájdete na https://kontajnery.exponet.sk/