Umelá inteligencia na nás už vyskakuje zo všetkých smerov. Dnes už nie je žart, keď poviem, že na mňa pomaly vyskočí aj z chladničky.

Existujú totiž aj inteligentné chladničky, ktoré naskenujú potraviny a povedia mi, čo mám a môžem z toho navariť. A to aj s ohľadom na to, aby sa mi potraviny v nej nepokazili.

V čase, keď sa pozornosť spoločnosti začala uberať smerom k chatbotu ChatGPT, som písala svoju bakalársku prácu. A nebudem klamať, šlo o veľkého pomocníka, najmä teda po jazykovej stránke. Opravil za mňa chyby, ktoré som ja nevidela a verím, že ľudským okom by boli ťažko spozorovateľné aj rodeným Francúzom, keďže moja práca bola vo francúzštine.

Od tohto času ubehli dva roky aj pár mesiacov. Teraz píšem magisterskú diplomovú prácu – pre zmenu teraz v angličtine. Opäť sa obraciam na ChatGPT, avšak vidím výrazný pokrok. Už ho nemusím využívať len ako jazykový korektor, keďže jeho odpovede sú na oveľa vyššej úrovni. Dokáže mi ponúknuť informácie z internetu, ktoré by som ja hľadala celé hodiny. Dokonca ma odkáže aj na akademické zdroje vhodné k môjmu výskumu. A to všetko v bezplatnej verzii.

Tento stĺpček inšpirovali nielen moje dlhé víkendy s Wordom, počas ktorých píšem približne 5 normostrán za deň. Je za ním aj novinka, na ktorú som narazila. ChatGPT je už teraz schopný napísať celú akademickú prácu s hlbokým výskumom. Dokonca v priebehu 30 minút, zatiaľ čo skutočnému človeku by to trvalo celé hodiny. Písanie diplomovej práce je náročné najmä časovo, avšak je aj relaxačné a cítim z toho určitú odmenu. Vysoké školy ale budú musieť prehodnotiť tento spôsob ukončenia štúdia. A mám pocit, že sa to nebude týkať len niektorých, ako to je teraz, ale všetkých.

Prečítajte si aj:

Katarína Šimková

Katarína Šimková
Sústreďujem sa na Xiaomi, Huawei a ďalších čínskych výrobcov smartfónov. Zaujíma ma aj Google a systém Android. V redakcii sa venujem aj lifestyle technológiám a domácnosti.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na [email protected] alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.

OSZAR »