Telekom pripravil na záver školského roka najväčšie tablo na Slovensku, ktoré však namiesto skutočných absolventov zobrazuje absolventov šikany, a to konkrétne sextingu. Táto inštalácia vznikla v spolupráci s kníhkupectvom Martinus ako súčasť aktivít operátora zameraných na prevenciu kyberšikany. Od tohto mesiaca sa do nich zapájajú aj všetky T-Centrá, kde bude pre záujemcov k dispozícii informačný leták vrátane odkazu na www.absolventisikany.sk.
Ako uvádza najnovší reprezentatívny prieskum Inštitútu pre verejné otázky, každý desiaty stredoškolák či stredoškoláčka na Slovensku čelia šikane pre uniknuté intímne fotografie, ktoré sa šíria medzi ich rovesníkmi a kamarátmi, ale aj cudzími ľuďmi. Na riziká, no najmä, ako im predchádzať a ako hľadať pomoc, sa od konca mája zameriava iniciatíva Slovak Telekom Absolventi šikany.
Najväčšie tablo, aké nemalo vzniknúť
Tablo je dlhé 12 metrov a tvorí ho 14 000 portrétov, znázorňujúcich uniknuté intímne fotografie za jeden rok. Žiadna tvár či postava však nepatrí skutočnému človeku, všetky boli vygenerované AI. Operátor sa rozhodol pre takýto silný vizuálny manifest, aby upozornil, že za každou fotografiou, ktorá unikla bez súhlasu a bola zneužitá, je reálny mladý človek. Ten čelí poníženiu, úzkosti a často aj dlhodobým následkom na psychickom či dokonca aj fyzickom zdraví.
Nachádza sa v bratislavskom obchodnom centre Nivy, v kníhkupectve Martinus, ktorý je hlavným partnerom najnovších aktivít. V rámci tejto spolupráce vznikol aj špeciálny výber kníh, ktoré približujú tému kyberšikany. Sú vhodné pre tínedžerov aj dospelých, ktorí ju chcú spoznať z rôznych perspektív.
„Odporúčané knihy aj praktické nástroje na zvládanie náročných situácií sú dostupné na stránke www.absolventisikany.sk. Podporné rady, ako postupovať v prípade kyberšikany, odteraz môžete získať aj od našich zamestnancov a z letákov, ktoré sú od júna k dispozícii v našich T-Centrách po celom Slovensku,“ dopĺňa Miroslava Remenárová, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a udržateľnosť Slovak Telekom.
Osobná skúsenosť Dominiky Bánszkej so zneužitím fotografií
Verejnej prezentácii atypického tabla predchádzalo jeho predstavenie na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa, pričom autentické reakcie mladých ľudí zachytilo video. Za pár dní získalo vlnu podpory na sociálnych sieťach vrátane viac ako 170 000 zhliadnutí.
Silný moment priniesol aj rozhovor s influencerkou Dominikou Bánszkou, ktorá sa vo videu https://youtu.be/f0WTzA2EmSo podelila o svoju osobnú skúsenosť s únikom súkromných fotiek, zneužitím dôvery a dôsledkami: „Ak zažívate niečo podobné, nie ste v tom sami. To najlepšie, čo môžete spraviť, je rozprávať sa o tom s niekým a požiadať o pomoc.“
Digitálny svet bezpečne a s rešpektom
Poslaním Telekomu je spájať ľudí s príležitosťami, ktoré digitálny svet ponúka. Zároveň však operátor dlhodobo pracuje na tom, aby bol tento priestor aj bezpečný a inkluzívny.
Aktuálna iniciatíva Slovak Telekomu proti nenávistným prejavom v digitálnom priestore a kyberšikane vychádza zo zistení najnovšieho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky. Jej hlavným ťažiskom je spustenie webstránky www.absolventisikany.sk, ktorá približuje príbehy obetí, poskytuje praktické rady a prepája na odborníkov v oblasti duševného zdravia z IPčka, ktorí sú pripravení podať pomocnú ruku bezplatne, anonymne a nonstop. Okrem toho zahŕňa verejné diskusie k tejto závažnej téme, ako aj zapájanie škôl a rodičov