Telefóny Pixel od Google sa už predávajú aj na slovenskom trhu. Bola to celkom škoda, že Google Slovensko dlhšie obchádzal. Tomu je však koniec a na slovenský trh dorazila aj novinka Pixel 9a. Telefón prichádza v netradičnom dizajne a má aj viacero kompromisov.
Okamžitá aktualizácia
Hlavnou výhodou telefónov Pixel je to, že majú naozaj čistý operačný systém Android a aktualizácie dostanú v tej chvíli, keď sú od Google oficiálne uvoľnené. Týmto sa nemôže pochváliť žiadny iný telefón s operačným systémom Android. Sú tiež ľudia, ktorí tvrdia, že Pixely majú ten najlepší fotoaparát.
Hlavné zmeny
Pixel 9a toto všetko prináša a prichádza s celkom zmeneným dizajnom. Po softvérovej stránke tiež prináša to najlepšie z Google sveta. Okrem toho dal Google do vienka Pixel 9a aj väčšiu batériu a viacero šikovných vychytávok.
V balení nájdete len telefón, 1-metrový kábel USB-C na USB-C a nástroj na otváranie SIM šachty. Nabíjací adaptér musíte mať vlastný.
Dizajn s plochou zadnou stranou
Sú ľudia, ktorým Pixel 9a pripomína iPhone 16e. Nie je to celkom tak, ale istá podobnosť tu je. Na novom dizajne sa podpísalo hlavne to, že modul s fotoaparátmi vystupuje v zadnej časti menej ako 0,5 mm nad plochu telefónu. To je vo svete dnešných telefónov celkom unikátne. Pri telefóne Pixel 9 to je výrazne vystupujúca časť.

Pixel 9a je tak jeden z mála telefónov, ktoré sa po položení na stôl nekolíšu. Zo zadnej strany je Pixel 9a riešený ako minimalistický. Veľmi pohodlne sa tiež tento telefón vkladá do vrecka na nohaviciach, o nič sa nezasekáva. Ak Google chcel, aby bol Pixel 9a iný ako ostatné Pixely, tak sa mu to jednoznačne podarilo.

My sme mali na test čiernu verziu telefónu a tu sa minimalistické riešenie ešte viac podčiarkuje. Celkovo sú k dispozícii 4 farebné verzie – okrem čiernej je to aj biela, ružová a iris (modrá). Materiál pre zadnú stranu je matný plast s imitáciou skla. To chválime, je to lepšie riešenie ako sklo. Odtlačky prstov na zadnej strane je sotva vidieť.

Rám telefónu je z hliníka, displej má ochranu Gorilla Glass 3, ale má fakt hrubé rámčeky – až 4 mm na každej strane. Je to vec, ktorá vás na prvý pohľad zarazí, nedá sa to nevidieť. Čím dlhšie ale telefón používate, tým vám to bude vadiť menej. Na rozdiel od iPhone 16e v displeji nie je taký veľký výrez v hornej časti. Certifikácia odolnosti tohto telefónu je IP68.

K telefónu existuje aj oficiálny ochranný kryt od Google, ktorý sa kupuje samostatne. Paradoxne tento kryt ešte viac zvýrazní hrubšie rámčeky okolo displeja a neschová ich. Zároveň v ňom telefón vyzerá hrubý. Toto je miesto pre alternatívnych výrobcov krytov, osobne by som si oficiálny kryt nekúpil.
Rozmerovo ide o telefón vhodnej veľkosti do každej ruky, jeho hmotnosť je len 186 gramov. Má ploché boky a dobre sa drží v ruke. Na pravej strane má dve tlačidlá, rohy má zaoblené, po bokoch sú 4 plastové medzery na prenikanie GSM signálu dovnútra. Pixel 9a je pritom o niečo väčší ako Samsung Galaxy S25, ktorý dnes považujeme za mierku kompaktného Android telefónu s poriadnym výkonom.

Kvalitný displej
V prípade displeja Google na rozdiel od konkurencie neurobil kompromisy. P-OLED displej má uhlopriečku 6,3 palca, čo je o niečo viac ako pri Pixel 8a. Rozlíšenie je Full HD a tento displej je veľmi tenký. Umožnil tak integrovať do vnútra telefónu batériu s vyššou kapacitou a rovnako je tu lepšie chladenie telefónu. Displej sa nám podaním farieb veľmi páči.
Pomer strán je 20 : 9 a hustota zobrazovacích bodov je 422 ppi. Veľmi chválime haptickú odozvu pri ovládaní telefónu dotykmi prsta. Displej podporuje HDR 10+, obnovovacia frekvencia je 120 Hz, špičkový jas je až 2700 nitov. Celkovo s Pixel 9a nie je problém sledovať obraz na displeji ani pri naozaj slnečnom dni.

Problémom sú už vyššie spomenuté rámčeky, hlavne ich vidno po stranách displeja. Samotné podanie obrazu na displeji je však veľmi dobré, v poriadku sú aj pozorovacie uhly. Pod displejom je optická čítačka odtlačku prsta, ktorá je umiestnená o niečo vyššie, ako je to bežne zvykom. Ak máte prst mokrý, môžete mať problémy s jeho rozpoznaním. Dá sa tiež nastaviť odomykanie telefónu s rozpoznaním tváre.
Procesor a pamäť
Procesorom je Tensor G4, ktorý si Google navrhuje sám a vyrába ho Samsung. Je to rovnaký procesor ako má Pixel 9 a Pixel 9 Pro. Tento procesor je jednoznačne prispôsobený operačnému systému, pohyb v prostredí je rýchly a telefón sa pri práci nezahrieva. Rýchle sú hlavne aplikácie, ktoré sú od Google a celkovo sme boli s ovládaním prostredia pri tomto telefóne spokojní.
Z hľadiska kapacity operačnej pamäte je tu 8 GB RAM a 128 alebo 256 GB priestoru pre používateľa, ide o typ UFS 3.1. Na test sme mali 128 GB verziu. Rozšírenie o microSD kartu nie je možné.

Batéria a výdrž
Kapacita Li-Po batérie je 5100 mAh, nabíjanie je len 23 W káblovo a 7,5 W bezdrôtovo (PDL). Nabitie celkom vybitého telefónu nám trvalo 1 hodinu a 42 minút. Za pol hodiny sme ho nabili len na zhruba 50 % kapacity. To je na dnešné pomery naozaj málo.



Na ochranu batérie sa dá obmedziť nabitie telefónu na 80 %. Batéria si údajne zachová minimálne 80 % pôvodnej kapacity aj po 1000 nabíjacích cykloch. Nám telefón vydržal takmer 2 dni bežného používania. Vyskúšali sme aj výdrž pri trvalo zapnutom displej a je to okolo 7,5 hodiny. Pri tomto telefóne sa môžete spoľahnúť, že aj pri náročnom používaní celý deň budete mať stále dosť energie, aby ste mohli odfotiť zaujímavé scény večer. Ak navyše použijete funkciu Superšetrič batérie, výdrž vzrastie na viac ako 100 hodín.
Fotografovanie
Z fotografickej výbavy je tu 48 Mpx hlavný fotoaparát s clonou F 1/1,7 s optickou stabilizáciou, ktorý je aj rozmerovo menší ako v minulosti. Jeho veľkou výhodou je kvalitné zaostrovanie, a to aj z krátkej vzdialenosti okolo 5 cm. Môžete ho používať ako makrofotoaparát.


Avšak aj z bežných pozícií robí Pixel 9a veľmi dobré fotografie, a to napriek tomu, že oproti minulosti je rozlíšenie hlavného fotoaparátu menšie (Pixel 8a mal 64 Mpx hlavný fotoaparát). Fotky sú celkovo ostré a farebne vyvážené. Celkom dobré výsledky sme dosiahli aj pri fotografovaní v noci. Je to taký lepší priemer.

Sú navyše prirodzené a umelá inteligencia tu nezvyšuje saturáciu či kontrast. Dvojnásobný zoom je celkom použiteľný, maximálne priblíženie je 8-násobné.



Širokouhlý fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx, clonu f/2.2, a zorný uhol 120˚. Pri fotení širokouhlým, fotoaparátom sme boli spokojní cez deň, v noci sme získali fotky, ktoré boli čiastočne rozmazané. Výhodou je konzistentnosť farieb medzi hlavným a širokouhlým fotoaparátom.

Selfie kamera má 13 Mpx, je to rovnaká kamera ako pri Pixel 8a. Poskytuje spoľahlivé fotky so schopným HDR.

Video sa dá realizovať v 4K/60 fps pre zadnú kameru a 4K/30 fps pre prednú kameru. Zaznamenaný zvuk vo videu je veľmi dobrý. Počas natáčania je obraz pri chôdzi pomerne roztrasený, ale neskôr sa v galérii stabilizuje a výsledok je vysoko použiteľný.
Celkovo robí Pixel 9a veľmi dobré fotografie aj video, a to je stále veľká výhoda pri výbere telefónu. V porovnaní s fotením klasickým fotoaparátom tu chýba hĺbka záberu, čo je pochopiteľné.
Zvuk
Z multimediálnej stránky sú tu stereo reproduktory a hrajú dostatočne hlasito. Basová zložka zvuku nie je najsilnejšia na trhu, ale je to veľmi sýty zvuk. Je čistý aj pri najvyššej hlasitosti.
Operačný systém a umelá inteligencia
Operačný systém je Android 15 a Google sľubuje 7 rokov aktualizácií a bezpečnostných záplat. Podľa skúsenosti tzv. Pixel dropy prichádzajú pravidelne raz za štvrťrok. Inak tu nenájdete predinštalované vôbec nič, je to naozaj čistý Android s nadstavbou Pixel UI. Napríklad Google lišta je v tomto prípade zobrazená celkom dole na domovskej obrazovke. Treba si na to trochu zvyknúť.
Z oblasti umelej inteligencie je tu všetko, čo dnes Google ponúka – Circle to Search, Mazanie neželaných objektov, funkcia Pridaj ma (pridávanie ľudí do záberov), výber najlepšej tváre a podobne. Aplikácia Fotoaparát vás tiež naučí, že fotiť môžete aj hardvérovými tlačidlami na ovládanie hlasitosti a fotoaparát otvoríte aj dvojitým stlačením zapínacieho tlačidla.
Dostávate tiež bezpečnostné funkcie ako je Ochrana v prípade krádeže. Telefón sa po rozpoznaní podozrivej aktivity automaticky uzamkne a vaše citlivé údaje teda neskončia v nesprávnych rukách. Pomocou funkcie Nájdi moje zariadenie môžete vyhľadať stratené zariadenie alebo zdieľať svoju aktuálnu polohu s priateľmi a rodinou.




Hodnotenie
Celkovo ide o telefón pre ľudí, ktorí chcú riešenie od Google, resp. nechcú čínsku značku. Dostanú celkom dobrý telefón, určite nie najlepší na súčasnom trhu. Veľmi oceňujeme celkovú rýchlosť prostredia a zladenie hardvéru a softvéru. Google to „zabil“ širokými okrajmi okolo displeja, ale dá sa to prehryznúť. Telefón vám dlho vydrží pracovať na batériu, ale nabíjací výkon je nízky. Pre niekoho, kto bude nabíjať telefón v noci, to však nebude problém.
Celkovo nám pripadá, že tento telefón je niečo ako nasledovanie trendu iPhone 16e – ako vytvoriť telefón od lídrov na trhu pre masy. iPhone 16e sa napriek viacerým kontroverzným parametrom na Slovensku predáva dobre. Pixel 9a má v tomto prípade horšiu situáciu v tom, že vo svete Androidu určite nájdete viacero modelov z čínskej produkcie, ktoré sú na tom v pomere výkon/cena lepšie. Len je dosť veľa ľudí, ktorí proste čínsky produkt nechcú.
Na prvý pohľad zarazia na tomto telefóne široké rámčeky. Dobre vám radím, aby ste pri uvažovaní nad týmto telefónom skúsili na túto vlastnosť zabudnúť. Uvidíte, že časom to nebudete považovať za problém. Pozrite si radšej, ako Pixel 9a fotografuje, aké plynulé je ovládanie prostredia a koľko vydrží na batériu. Prípadne spustite nejakú náročnejšiu hru, aby ste zistili výkon tohto telefónu, a to že sa nezahrieva. A ešte malá pripomienka, Pixel 9a vyzerá naživo lepšie ako na fotografiách. Moja skúsenosť s používaním tohto telefónu je výborná. Ak chcete skôr menší telefón, je Pixel 9a veľmi zaujímavá voľba.
Uvidíme, či sa časom zníži cena tohto telefónu, v minulosti sa to už stalo, a tak je možno lepšie ešte trochu s jeho nákupom počkať. Inak príplatok za 256 GB považujeme za nezmyselne vysoký. Pri aktuálnych cenách je najväčším konkurentom telefónu Pixel 9a práve plnohodnotný Pixel 9.
Cena: 554 eur za 128 GB, 654 eur za 256 GB
Zapožičal: Google
Výhody
- kovový rám a takmer neviditeľné prevýšenie modulu s fotoaparátmi
- kvalita displeja
- kvalita fotografovania vzhľadom na cenu
- slušná výdrž na batériu
- rýchlosť celého systému a okamžité aktualizácie
Nevýhody
- široké okraje okolo displeja
- nižší nabíjací výkon batérie
- absencia teleobjektívu
Zdroje: vlastné
Prečítajte si tiež