Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Digitálna kriminalita sa premieňa na autonómny, rýchlo škálovateľný a vysoko výnosný biznis. Podľa aktuálneho vydania analýzy Mastercard Signals vzrastú celosvetové škody spôsobené kyberkriminalitou do roku 2029 na 15,6 miliárd dolárov ročne, čo je viac ako HDP akejkoľvek krajiny s výnimkou USA a Číny.

Kľúčovú úlohu pri spomalení tohto negatívneho trendu hrajú moderné obranné mechanizmy a technológie, ktoré umožňujú útokom predchádzať alebo ich včas odhaliť. Spoločnosť Mastercard zároveň predstavuje nové zameranie svojho startupového programu Start Path, ktorý sa sústredí na podporu inovácií v oblasti kyberbezpečnosti, digitálnej identity a ochrany platobného priestoru.

Analýza Mastercard Signals podrobne mapuje, ako sa hrozby vyvíjajú aj v dôsledku nástupu autonómnych systémov umelej inteligencie. Tie sú múdrejšie, rýchlejšie a adaptívnejšie ako kedykoľvek predtým. Rast digitálnej kriminality sprevádza zároveň vlna inovácií v oblasti kybernetickej bezpečnosti, prevencie podvodov a boja proti praniu špinavých peňazí s cieľom udržať digitálny ekosystém bezpečný.

„Kyberbezpečnosť nie je len otázka technológie. Týka sa každého – od jednotlivcov cez firmy až po verejnú správu. V prostredí, kde sa hrozby vyvíjajú rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, je úplne zásadné myslieť na prevenciu a spoluprácu. Mastercard sa dlhodobo podieľa na budovaní dôvery digitálnej ekonomiky nielen prostredníctvom investícií do technológií, ale aj zdieľaním know-how a edukáciou naprieč sektormi,“ hovorí Jana Lvová, generálna riaditeľka spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku.

Správa Mastercard Signals upozorňuje na štyri hlavné sily, ktoré dnes formujú prostredie kybernetickej kriminality:

  • Digitálny priestor pre útoky sa dramaticky rozširuje. S rastúcim využívaním technológií ako internet vecí, 5G siete alebo prepojených dodávateľských reťazcov vznikajú nové riziká, zraniteľnosti a veľké škody. Firmy aj inštitúcie sa tak musia brániť v prostredí, ktoré je stále zložitejšie a menej prehľadné.
  • Geopolitické napätie zvyšuje riziko útokov na kritickú infraštruktúru. Štáty, alebo aj štátom podporované skupiny, využívajú kybernetické operácie ako nástroj nátlaku či financovania – typicky formou ransomware alebo krádežou kryptomien. V anonymnom prostredí internetu je pritom ťažké určiť pôvodcu a vyvodiť zodpovednosť.
  • Umelá inteligencia zrýchľuje a zefektívňuje škodlivé aktivity. Umožňuje útočníkom automatizovať vyhľadávanie slabín, vytvárať deepfake podvody a rýchlo reagovať na obranné stratégie. AI tak nefunguje len ako nástroj obrany, ale stáva sa aj katalyzátorom útokov.
  • Kyberkriminalita sa stáva ľahko dostupným „biznisom“. Vďaka nástrojom ponúkaným formou „cybercrime-as-a-service“ si môže útok objednať alebo vykonať prakticky ktokoľvek aj bez pokročilých technických znalostí. Táto demokratizácia zločinu znižuje bariéry vstupu a zvyšuje počet potenciálnych útočníkov.

Nové hrozby vyžadujú nové prístupy. Zatiaľ čo útočníci stále častejšie využívajú umelú inteligenciu a automatizáciu, rovnaké technológie sa zároveň stávajú aj najúčinnejším nástrojom obrany. Mastercard preto investuje do nástrojov, ktoré umožňujú rozpoznať útok ešte skôr, ako nastane a zdieľa informácie v reálnom čase naprieč trhom – od bánk a fintechov až po obchodníkov a verejné inštitúcie.

Nové zameranie startupového programu Start Path

V rámci svojho globálneho programu Start Path Mastercard aktuálne spustil iniciatívu Security Solutions, ktorá podporí nádejné startupy zamerané na kyberbezpečnosť, prevenciu podvodov, digitálnu identitu a bezpečnosť platieb. Prvými účastníkmi sa stali firmy OneID, Scamnetic, Spec, VanishID a Shield-IoT, ktoré prešli náročným medzinárodným výberovým procesom.

Táto iniciatíva nadväzuje na dlhodobú misiu programu Start Path prepájať Mastercard so startupmi, ktoré prinášajú inovácie v oblastiach ako blockchain, digitálne aktíva, fintech, otvorené financie, SME riešenia či akceptácia platieb. Od roku 2014 program podporil viac ako 475 startupov z viac ako 60 krajín, z ktorých mnohé dosiahli status jednorožca alebo vstúpili na burzu. Vďaka partnerstvu s Mastercard získavajú prístup k technológiám, zákazníckej báze i k odbornému zázemiu.

Zabezpečenie digitálnej ekonomiky vo veľkom

Mastercard dlhodobo posilňuje svoju úlohu v oblasti digitálnej bezpečnosti prostredníctvom akvizícií, vývoja nových nástrojov i strategických partnerstiev. Od roku 2018 investoval viac ako 10,7 miliárd dolárov do inovácií v oblasti kyberbezpečnosti a vytvoril komplexné portfólio služieb, technológií a riešení na boj s podvodmi.

Súčasťou tejto stratégie je napríklad akvizícia spoločnosti Recorded Future, svetovej jednotky v oblasti threat intelligence.

Mastercard sa zameriava na proaktívnu ochranu digitálneho prostredia – od nasadenia AI nástrojov cez hodnotenie rizík, až po posilňovanie dôvery medzi firmami a spotrebiteľmi. Spoločne s partnermi, ako je Global Anti-Scam Alliance, prispieva k vyššej ochrane sietí v rôznych regiónoch.

„Základným kameňom dôvery je bezpečnosť. V stále prepojenejšom svete, kde sa neustále objavujú nové a nové hrozby, je pre digitálny obchod zodpovedajúce zabezpečenie absolútne nevyhnutné. Vzájomnou spoluprácou s inovátormi z radu startupov v oblasti ochrany digitálneho ekosystému urýchľujeme spoločný vývoj a zdieľanie znalostí. Vytvárame tak bezpečnejšiu a inteligentnejšiu digitálnu budúcnosť,“ hovorí Johan Gerber, výkonný viceprezident a šéf Security Solutions v spoločnosti Mastercard.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na [email protected] alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.

OSZAR »