Nakupovanie tejto kryptomeny v sebe nesie možné riziká a treba zachovať isté postupy.

Teraz nejde o spôsob, akou formou si Bitcoin kúpiť, ale akú mať stratégiu. Tiež treba myslieť na to, že Bitcoin a kryptomeny vo všeobecnosti sú veľmi volatilné. Kupovať tento druh aktíva sa odporúča len za takú sumu, ktorá pre vás nepredstavuje finančné riziko.

DCA nie je všeliek

Existuje niekoľko všeobecne známych stratégií, ako napríklad DCA, teda postupné dokupovanie a priemerovanie. Celým názvom Dollar Cost Averaging. Týmto spôsobom si priemerujete cenu a niekedy sa vám podarí nakúpiť za rovnaký finančný obnos viac častí kryptomeny a niekedy menej. Výsledkom je priemerovanie ceny. Nákupy môžete okoreniť spôsobom, keď budete dokupovať pri určitých poklesoch.

Kupovanie pri poklesoch

Akonáhle cena klesne o 5 či 10 %, urobíte nejaký nákup. Podstatné je, aby ste mali plán na vami definované obdobie, napríklad po dobu 1 roka alebo pokojne rozdeleného na 12 mesiacov či ešte viac, na 24 nákupov.

Následne je dôležité si stanoviť aj za akú sumu budete dokupovať a tohto plánu sa držať. Nechajte si aj „emočnú rezervu“. Napríklad chcete kúpiť každý mesiac za 50 eur. Ale keby náhodou – ste ochotný raz, dvakrát vložiť aj 150 eur za rok navyše.

DCA je fajn, otázkou je, či sa ho držíte? Chcete kupovať hneď v deň výplaty alebo si počkáte každý mesiac na najlepšiu cenu? Čo keď vám ujde? Pozor na to, aby ste sa nesnažili chytať dno.

Rozlišujeme aj pojmy ako lokálne dno alebo lokálny top. To, kde sa práve nachádzate, vždy môžete len odhadovať na základe grafu. Rozhodne je to lepšie odhadovať na základe grafu ako informácií v médiách a celkového sentimentu na trhu.

Modrá šípka ukazuje, ako sa dá kúpiť „v zľave“, no počítajte s tým, že cena môže klesať. Zobrazenie BTC voči USD na dennom grafe (1 bar = 1 deň). Na sledovanie grafov sa dá použiť platforma Trading View.

bitcoin BTCUSD_2025-04-29_16-02-38 grafZdroj: TradingView

Dokupujem pri poklese, „v zľave“

Pri poklese o určitú percentuálnu hodnotu v konkrétnom období, napríklad v priebehu 2 týždňov. Áno, mesačný nákup môžete rozdeliť na 2 časti a prikúpite za fixnú sumu napríklad 100 alebo 150 eur.

Vaša osobná stratégia nemusí zahŕňať nákup v rovnakých sumách, ak je napríklad pokles o 20 %, dá sa nakúpiť za vyššiu sumu. Aj napriek tomu, že nakupovanie Bitcoinu sa môže javiť ako úplne obyčajná vec, na ktorú nepotrebujete čítať články alebo vymýšľať prešpekulované stratégie, potrebujete vyhackovať svoj mozog.

Je to vaša pocitová stratégia

DCA je chápané ako modla, no akosi máme stále problém dokupovať racionálnejšie než impulzívne. V horšom prípade dokupujeme TOP, keď je veľký hype na trhu. Príkladom pre vybudovanie úspešnej stratégie môže byť riadenie sa na základe vašich pocitov – z čoho máte väčší strach?

Obávate sa nákupu na vrchole? Je pre vás lepšie kupovať „v zľave“ pri poklesoch aj za cenu, že neviete kam až bude cena padať?

Obávate sa viac toho, že vám ujde „dno“ a keď už cena začne rásť, nedokupujete, pretože čakáte ešte na tú povestnú šancu poklesu a potom už „naozaj“ dokúpite? Omyl, ak nemáte stratégiu a cena BTC klesne, poviete si, že je vhodné počkať. Nebudete predsa dokupovať, keď zajtra možno kúpite výhodnejšie.

Čo ak nie? Pri jasne definovanej stratégii sa týmito otázkami nemusíte zaoberať. Viete presne, čo robíte pri poklese a čo robíte pri stúpaní.

Nákup

Počkáte ešte 2 týždne, počkáte mesiac? Nakoniec ubehne niekoľko mesiacov bez toho, aby ste nakúpili. Stratégia prikupovať v poklesoch možno nie je najsofistikovanejšia.

Závisí od toho, aký „hack“ vyžaduje váš mozog. Všetci máme radi zľavy, no treba vedieť, ako sa postaviť k ďalším poklesom. Ideálne s chladnou hlavou a bez emócií. Ak bude cena padať, o mesiac kúpite výhodnejšie. Keď porastie, už máte výhodne kúpené.

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na [email protected] alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.

OSZAR »