Automatizace a umělá inteligence (AI) jsou klíčovými faktory produktivity podnikání. Používání nových technologií však také vyžaduje dodržování regulačních požadavků, což znamená, že společnosti musí přehodnotit svou provozní odolnost a bezpečnost IT. Klíčem k řešení těchto výzev může být přístup založený na automatizaci a automatizace využívající umělou inteligenci.
V době rostoucího konkurenčního tlaku a geopolitických otřesů jsou evropské podniky nuceny rychle nasazovat nové technologie a zavádět inovace. Zároveň musí vyvažovat náklady, bezpečnost a regulační požadavky.
Aby si organizace udržely konkurenceschopnost, musí neustále rozvíjet svou infrastrukturu IT a v rámci celého podniku zavádět automatizaci. Pro mnoho společností to znamená zásadní strategickou změnu orientace od izolované automatizace IT s mnoha různými nástroji k centralizovanému přístupu. To by mělo zajistit ochranu investic, ale také flexibilitu při plnění nových požadavků. Ucelená strategie umožňuje organizacím urychlit standardizaci a zavádět osvědčené postupy. Pokud lidé konzistentně pracují se stejnými nástroji, cloudovými službami nebo poskytovateli, je to v konečném důsledku přínosné pro spolupráci napříč odděleními i lokalitami.
Automatizace podporovaná AI
AI hraje stále důležitější roli při optimalizaci automatizace. V automatizovaných systémech tradičně převládají statické, na pravidlech založené pracovní postupy. Pomocí AI je lze ale přeměnit na dynamické a inteligentní procesy. Možnosti automatizace založené na AI jsou rozmanité. Sahají od předvídání selhání systému a přidělování zdrojů v reálném čase až po generování kódu. A jelikož se modely stále zdokonalují, v budoucnu využití AI výrazně vzroste, a to zejména v oblasti automatizace programování a skriptování, které budou vycházet ze stále větších souborů dat, včetně znalostí specifických pro danou společnost.
Automatizované generování kódu lze navíc přizpůsobit konkrétnímu případu použití.
Nemělo by se také zapomínat, že automatizace založená na AI může být odpovědí na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Například méně zkušení vývojáři mohou AI využít k programování v přirozeném jazyce.
Obecněji řečeno, IT operace využívající AI mohou usnadnit a urychlit provádění rutinních úkolů. Snižuje se tím podíl manuální práce a týmy se mohou soustředit na strategické úkoly.
Zvýšená odolnost díky automatizaci
S rostoucím využíváním AI a automatizace je ale třeba brát v úvahu také regulační požadavky, z nichž některé jsou zcela nové. Zásadní význam má mimo jiné implementace Nařízení o digitální provozní odolnosti (DORA). Jeho cílem je chránit finanční systém EU a dále zvýšit bezpečnost IT evropských finančních institucí, včetně bank, pojišťoven a investičních firem. Je to nezbytné zejména proto, že v důsledku měnících se podmínek na trhu stále více poskytovatelů finančních služeb přesouvá své aktivity na digitální platformy. To znamená, že poskytovatelé finančních služeb využívají služby třetích stran i pro své kriticky důležité obchodní procesy a důvěrné údaje. Může to vést k závislosti na malém počtu dodavatelů, což výrazně zvyšuje riziko v celém hodnotovém řetězci finančních služeb.
Proto musí být digitální a provozní odolnost v popředí zájmu organizací. Jde ale o mnohem víc než jen o rychlé řešení poruch. Aby byla organizace skutečně odolná, musí být i dostatečně flexibilní, aby dokázala změny začlenit do běžného provozu procesně orientovaným způsobem a nikoli pouze reagovat na události. A to vyžaduje zavedení otevřených, agilních a na změny připravených organizačních struktur, obchodních procesů a infrastruktur IT.
Svou roli zde může sehrát i automatizace, která podporuje rychlé zajištění infrastruktury a aplikací v reakci na vnější narušení, což organizacím umožňuje pokrýt rutinní úkoly i složité scénáře bez velkého úsilí personálu. Týmy IT se tak mohou v případě nepředvídaných poruch soustředit na nasazení a migraci.
Automatizace IT navíc pomáhá kontrolovat odklon konfigurace a zajišťovat soulad se zásadami zabezpečení a regulacemi, jako jsou požadavky stanovené v nařízení DORA. Ruční metody převzetí služeb při selhání a migrace by vedly ke zpoždění, chybám, narušení provozu i právním problémům.
Pomocí flexibilní platformy pro automatizaci IT mohou organizace automatizovat celou svou infrastrukturu a zvýšit tak rychlost, efektivitu i konzistenci. Automatizace založená na AI podporuje jak rychlé zavádění inovací a řízení rostoucího objemu práce, tak i dodržování právních předpisů. Jinými slovy, automatizace překlenuje propast mezi inovacemi a regulací a umožňuje organizacím prosperovat ve stále složitějším a konkurenčnějším prostředí.
Matt Roberts, šéf divize Ansible platform pro oblast EMEA ve společnosti Red Hat